top of page
Woman Writing

Yazar Koçluğu

"Kitap yazmaya nereden başlayacağımı bilmiyorum".

"Kitap yazmayı çok istiyorum, fakat bu çok zor görünüyor."

"Bir sürü kurs aldım ve kitap okudum, fakat hâlâ istediğim gibi yazamıyorum."

"Bir noktada tıkandım, nasıl ilerleyebileceğimi bilmiyorum."

"Aklımdaki fikir ne kadar güzel olursa olsun kendimi yazılı olarak bir türlü istediğim gibi ifade edemiyorum."  

 

   Bunlar size tanıdık geldi mi? Öyleyse moralinizi bozmanıza hiç gerek yok. Bunlar, hem ilk hem de bir sonraki kitabını yazmaya çalışan pek çok yazarın zihnindeki ortak sorunlar ve oldukça kolay ve erişilebilir bir çözümleri var: bir yazar koçuyla çalışmak.

   Kitap yazmak, yaratıcı yazarlık ve yazar tıkanıklığı hakkında pek çok kaynak olduğu kuşkusuz. Fakat ister pahalı kurslar, isterse de alanında uzman ve tanınmış yazarların kitapları ve tavsiyeleri olsun, hiç birinde size özel, kişiselleştirilmiş bir yaklaşım olmaz. Bu kaynakların aksine bir yazar koçu sizi dinler, beyin fırtınası seansları yapar, yazılarınızı okur, inceler ve yorumlar ve ulaşmak istediğiniz noktayı doğru bir şekilde belirlemenizi ve oraya ulaşmanızı sağlar.

   Her yazar koçunun farklı müşterilere göre belirlediği farklı yaklaşımları bulunur. Zira yazarlık oldukça kişisel bir süreçtir ve herkes için farklı bir yolculuktur. Bazı yazarlar beyin fırtınası seansları ile fikirlerini bir sonraki adıma taşıma ihtiyacı duyarlar. Bazı yazarlar ise metinlerinin satır satır incelenmesini isterler. Diğerleri ise eksik betimlemeler, karakter dönüm noktaları ya da kendilerine özgü bir yazım diline ulaşmak gibi farklı konularda yardıma ihtiyaç duyarlar. Deneyimli bir yazar koçu, tüm bu farklı aşamalarda yanınızda olur. Metninizin üzerinden sizinle birlikte geçer, eksik noktalarınızı belirler ve bunları geliştirebilmeniz için okumalar, alıştırmalar ve ödevler verebilir.

   Bir geliştirici editörden farklı olarak, kitabınızı henüz yazmaya başlamadan bir yazar koçu tutabilirsiniz. Bu, aklınızdaki hikâyeyi en doğru şekilde sayfalara aktarmak için en iyi stratejidir çünkü yazar koçu kitabın yazımına başlamadan önce yapılması gereken tüm süreçlere hakimdir. Kitabınızın alanına ve içeriğine bağlı olarak yazar koçu size karakter profilleri çıkarma, ana hat çalışması, bölüm planlaması gibi konularda yardımcı olacak ve kitabınızın yazım sürecinin çok daha kolay ve pürüzsüz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olacaktır.

   Yazar koçu, siz kitabınızın son sayfasını yazıp hikâyeniz sizi tatmin edene kadar düzeltme ve geliştirmeleri yaptığınız süre boyunca size destek olur. Hem yayıncılık sektöründe deneyimli hem de alanında uzman olan yazar koçları, sizi aynı zamanda kitabınızı basma seçenekleriniz konusunda da bilgilendirebilir.

   Yazar koçluğu süreçleri için benimle iletişime geçebilir, yazmak ve yazar koçluğu hakkında daha fazla bilgi almak için blog sayfama bakabilirsiniz.
 

bottom of page